פציעות ספורט בילדים: 3 סיבות לתאונה ידועה מראש

מאת דפנה סלוצקאי

boy tennis player who having a injury

 

פציעה היא משבר

פציעה היא משבר. היא מגיעה באופן לא צפוי, וכשהיא מגיעה הכל נעצר באחת. קצב החיים, סדר היום, דינמיות הגוף ומצב הרוח. כל המשפחה מתגייסת לסייע לילד שנפצע, ושגרת החיים משתבשת.

פציעות ספורט אינן קורות רק לספורטאים מקצוענים. הן מנת חלקם של רבים העוסקים בפעילות גופנית. פעמים רבות הפציעה קוטעת את הפעילות, ועלולה להכניס את הילד הפצוע ומשפחתו למעגל קסמים שלילי.

הידעתם?

כיוון שפציעות ספורט הן תופעה שכיחה ביותר בילדים ומבוגרים, אני מטפלת בהרבה מקרים מתוך מטרה לסייע לחזור להרגשה טובה, ולפעילות. למטופלי אני מספרת שאחוז הילדים ובני הנוער העוסקים בספורט הולך ועולה: זו מגמה מבורכת הקשורה פעמים רבות ברצון לשמור על בריאות או על משקל. כמובן שיחד עם העליה בילדים והנוער המעורבים בפעילות יש עלייה בשיעור המקרים של פציעות.

 

מה מביא לפציעה אצל ילדים פעילים ספורטיבית ונוער?

שיעור הפציעות מצוי ביחס ישר לאינטנסיביות של העיסוק בספורט, כלומר לשעות ולדרגת המאמץ.

פציעות ספורט נותנות איתותים מקדימים.

במרבית המקרים לפציעה סימנים מוקדמים שהגוף מתריע עליהם. ילדים או אנשים שאינם מיומנים בתיחזוק גופם נוטים להתעלם מהאיתותים הללו ולהמשיך הלאה.

כשמדובר בילדים הרי המשפחה והסובבים את הילד אינם מזהים את המשבר הצפוי. לילד עצמו לרוב אין את המודעות והכלים לזהות את אשר צפוי לו. וכשהלא צפוי מגיע, באים יחד עימו עוד הרבה מכשולים שיש ללמוד להתגבר עליהם.

 פציעת ספורט היא שילוב של תאונה (אירוע בלתי צפוי) עם בעיה נוספת, למשל:

  • יציבה לקוייה: פעמים רבות אני מאבחנת בילדים שהגיעו עקב פציעה בעיה ביציבה שלא אובחנה. השילוב בין יציבה לא תקינה לבין הפעילות האינטנסיבית שהופעלה על הגוף הביאה את הילד לידי פציעה.
  • אימון יתר: בהעדר תוכנית אימונים מותאמת אישית לספורטאי, הוא עשוי להגיע לכדי עומס יתר על הגוף ולפציעה.
  • תזונה לקוייה: התזונה היא המקור לאנרגיה הנצרכת בעת פעילות גופנית וכשזו אינה מותאמת לצורכי הספורטאי ולרמת המאמץ שלו, מגיעות הפציעות.

 

תפקיד ההורים

להורים תפקיד חשוב מאד, כמובן חשוב מאד לעודד את הילדים והילדות לעסוק בספורט שהם בוחרים ואוהבים, ולתמוך בהם, ובמקביל לוודא כי הילד במאובחן כראוי ומתרגל בצורה מאוזנת ובריאה, והתזונה שלו והשינה שלו והרגלי החיים תומכים בגדילה התקינה ומונעים פציעות.

אני ממליצה לערוך לילד אבחון יציבתי משולב באבחון תזונתי ולבנות תוכנית אימונים מותאמת, במטרה להפיק את המירב מהספורט ולמנוע פציעות.

במקרה של פציעה:

אנו עובדים עם שני סוגי ספורטאים, כאלה שעוסקים בספורט תחרותי, וכאלה שעוסקים בספורט להנאה ובריאות, אך לא בצורה תחרותית

למי שכבר נפצע אנו מטפלים בכאב תוך אבחון מקיף בגישת CIT, מתוך כוונה לחזור מהר לפעילות. אנו מתייחסים לאורח החיים, לתזונה, ליציבה, למשך וסוג האימונים. הטיפול כולל שילוב של טיפולים משקמים אנטומים עם ליווי תזונתי נכון ועבודה מנטאלית. זה מביא  להחלמה ולחזרה לפעילות, ובנוסף מאפשר למנוע פציעות ספורט עתידיות.

במקרה של ילדים ונוער העוסקים בספורט תחרותי, כשאנו מאבחנים שהחזרה תיקח זמן, הספורטאים לרוב מאד מתוסכלים. אני יודעת מנסיוני שהחזרה יכולה גם להוות מקפצה מקצועית לספורטאי.

וכשחוזרים מפציעה, יש להקפיד על חזרה הדרגתית עם תוכנית אימונים מותאמת שנערכה ע״י מאמנים מקצועיים ולהמשיך את התמיכה הטיפולית.

 

דפנה סלוצקאי היא מטפלת רב תחומית, מומחית בטיפול משולב בספורטאים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *