סדר יום ככלי לבעלי הפרעת קשב וריכוז

סדר יום ככלי לעזרה למשפחות עם קשב וריכוז

קשה לחיות עם בן משפחה שסובל מהפרעת קשב וריכוז. קשה עוד יותר כיון שברוב המכריע של המשפחות יש לפחות 2 בני משפחה עם קשב וריכוז:

 • בלי רגשי אשמה: הגורם להפרעת קשב וריכוז אצל הילדים הוא ביולוגי, ממש לא האווירה במשפחה!
 • יחד עם זאת לאווירה המשפחתית השפעה מכרעת על עוצמת ההפרעה ועל התפתחותה, לטוב וגם לרע…

הכנו לכם מספר כלים להתמודדות, אתם מוזמנים לבחור ולהתאים לילדיכם ולמשפחה הייחודית שלכם.

מאת ד”ר צחי לוטם וד”ר מיכל חמו לוטם

 

להצליח להיות הורים של ילדי קשב וריכוז

כולנו רוצים מאד להרגיש הורים טובים, להצליח עם ילדינו. הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז חשים פעמים רבות שלל תחושות מורכבות הכוללות חוסר אונים, תסכול, כעס, אכזבה, מתח, אשמה והאשמה, פחד, חרדה, בושה וחוסר אונים.

הכי גרועה והכי קשה היא תחושת חוסר תיקווה.

אבל יש תקווה, ויש כלים להתמודד עם הפרעת קשב וריכוז. אפשר להפוך אותה ליתרון, כמובן שהדרך תמיד תהיה מעט קשה יותר ותדרוש יותר מאמץ בהשוואה למשפחות שאין בהם בעלי הפרעת קשב וריכוז.

 

כשאתם מחפשים פתרונות – תתחילו בסדר וארגון

הכל שואף כל הזמן לאי סדר בחיים, ובחייהן של משפחות עם בעלי הפרעת קשב וריכוז השאיפה הזו גוברת. תחשבו רק על האימפולסיביות, שמשמעה קניות לא מבוקרות, או מילים לא נשלטות, ולעתים חוסר טקט. שימו לב לאכילה לא מבוקרת ולא מסודרת, ולהעדר שגרות, שהם המסגרת המייצבת של חיים משפחתיים תקינים.

סדר וארגון הוא עולם מלא של כלים ופתרונות, שניתן לחלקם לארבעה תחומים חשובים ומובחנים:

 • סדר יום ושגרות מבורכות
 • סדר פיזי
 • ארגון והתארגנות
 • תכנון לטווח קצר ובינוני (ותמיד, לכל משפחה בכל מצב, גם לטווח ארוך)

סדר יום ושגרות מבורכות

השגרה היא דבר מבורך עבור כל אדם, וודאי למשפחות עם בעלי הפרעת קשב וריכוז. שעת השכמה קבועה ושעת שינה קבועה יוצרות מסגרת ליום, מעבר להן נדרשים עוד כמה עוגנים: אכילה, מנוחה, כיף ובילוי, מטלות (כמובן שבעזרת יצירתיות אפשר להפוך את המטלות לכיף…):

 • קיבעו סדר יום, ואם הילד כבר בגיל מתאים – שתפו אותו בקביעת סדר היום.
 • ילדים עם ADHD הכולל היפר אקטיביות יכולים להתיש את עצמם עד הקצה – חשוב מאד לאפשר להם זמן מנוחה. אין צורך להיכנס למלחמות מיותרות, אם טלוויזיה מרגיעה אותם – לכו על זה (נכון שההמלצה היא עד שעתיים ביום, אבל אין המלצות ייחודיות לילדים היפראקטיביים שמתרוצצים בלא הפסקה). פשוט תכינו להם “פינת פינוק” עם שמיכה וכרית וקערת פירות. הם ישקעו במנוחה בלי שתקראו למנוחה “מנוחה”…
 • אל תהדקו את סדר היום בנוקשות, להפך – תשאירו מקום לגמישות. הרי כל תכנית היא בסיס לשינויים, ויותר מכל הילד שלכם צריך שתראו אותו בכל ייחודיותו, ותקשיבו לו.

לא לשכוח: שגרה היא דבר מבורך וחיוני לכל אדם, וודאי למשפחות עם בעלי הפרעת קשב וריכוז. אצלנו בקליניקה פלוס+ אתם לא לבד. נעזור לכם להתאים פתרונות אפקטיביים למשפחה שלכם, שאינם בהכרח ריטלין

קשב וריכוז במשפחות – הידעתם?

 • אם אחד ההורים לוקה בהפרעת קשב וריכוז, קיימת סבירות של 50% שהילדים יקבלו אותה גם כן.
 • אם לשניכם הפרעת קשב וריכוז הרי לילדיכם כ 90% סיכוי להיות מאובחנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *