משפחה בהפרעה – קשב וריכוז במשפחות

משפחה בהפרעה – קשב וריכוז במשפחות

אנחנו בקליניקה פלוס+ לא אוהבים את המילה “הפרעה” עבור ADHD, להפך, אנו רואים הרבה יתרונות לילדים ומבוגרים עם קשב וריכוז, אפילו מיפינו עבורכם כמה מסלולי קריירה בהם יש ללוקים בקשב וריכוז גבוה יותר להצטיין ולהצליח.

משפחת יאיר (כל השמות בדויים על מנת לשמור על פרטיות הלקוחות) הגיעה אלינו לקליניקה פלוס+ במצוקה קיצונית. לאב יש הפרעת קשב וריכוז סוערת, הוא חכם בצורה בלתי רגילה, יצירתי ומלא רעיונות, וכל הבית במהפכה מתמדת עקב רעיונות ופרויקטים שהוא אינו מסיים. האם, אשת קריירה מובילה וידועה, עובדת סביב השעון, ומושקעת מאד גם בגידול ארבעת הילדים, יתכן שגם היא הייתה בעברה עם  ADHD כי רמות האנרגיה שלה מפתיעות וכך גם יכולות המולטי – טסקינג. היא מצויה בגיל המעבר, למרות שהדבר לא עלה על השולחן באופן גלוי בתהליך האבחון. היא כן סיפרה שהאנרגיות שלה ירודות מכרגיל, ושהיא לא עומדת בעומס, ולאחרונה גם בוכה הרבה.

שלושה מתוך ארבעת הילדים מאובחנים עם הפרת קשב וריכוז, למעט הבת הקטנה.

מאת: ד”ר צחי לוטם, ד”ר מיכל חמו לוטם

הגדרה

הפרעת קשב וריכוז בילדים (ADHD) היא מצב קבוע בעל רקע נוירו-ביולוגי, והתבטאות  התנהגותית המאופיינת בקושי בוויסות קשב ובמיקוד ריכוז, באימפולסיביות ובהיפראקטיביות.

הידעתם?

 • קשב וריכוז הוא מצב משפחתי רב דורי.
 • אם אחד ההורים לוקה בקשב וריכוז, קיימת סבירות של 50% של הילדים לקבל אותה.
 • אם הילד שלכם אובחן – תתחילו לחפש מי מהורים הוא המקור. היכולת להבין את עצמכם בעינים חדשות היא זכות גדולה. יתרה מזו כיוון שקשב וריכוז הוא מצב משפחתי אם לשניכם קשב וריכוז הרי לילדיכם כ 90% סיכוי להיות מאובחנים.
 • אמנם הגורם להפרעת קשב וריכוז אצל הילדים לרוב ביולוגי, ולא האווירה במשפחה, אך לאווירה המשפחתית השפעה מכרעת על עוצמת ההפרעה ועל התפתחותה.
 • לגורמים כמו אופי הקשר הורה-ילד, מידת יציבות המשפחה ומידת התמיכה החברתית שיש למשפחה יש השפעה על עוצמת התסמינים לטוב ולצערנו גם לרע.
 • 10%-7% מילדי בית-הספר לוקים בקשב וריכוז. היא מתבטאת ביתר בבית הספר, שם לא ערוכים להתמודד עם היתרונות והקשיים יוצרים בעיות לכיתות ומבנים שנבנו במודל שעוצב במאה ה -17 ומאז כמעט ולא השתנה…
 • מי שמאובחן כילד הרי ימשיך עם קשב וריכוז במתבגר (80%), וכמבוגר (60%). אבל המאפיינים ההתנהגותיים והקליניים ישתנו עם הגיל.
 • הגורמים לקשב וריכוז כוללים היבטים תורשתיים-משפחתיים, נוירו-כימית, נוירו-אנטומית, גורמים סביבתיים, ופגיעה במערכת העצבים המרכזית.

להיות הורים לילד עם הפרעת קשב וריכוז

בהערכה הרפואית הבנו כי המשפחה איננה זוכה לרגע אחד של שקט. שישה אנשים מלאי אנרגיות, רעיונות ויצירתיות שלא מפסיקים ליצר רעש ויוזמות, זה יוצר רעש רקע לכולם, ובעיקר סובלת הבת הקטנה, היחידה שאינה בעלת הפרעת קשב וריכוז.

אם תצליחו עם הילדים תגלו שיש להם “השראת קשב וריכוז” ולא רק הפרעה, אמרנו למשפחת יאיר. השראה מבטאת היטב את היצירתיות והדמיון המאפיינים את בעלי ההשראה; את היכולת לעבור במהירות מעיסוק לעיסוק, מרעיון לרעיון וממחשבה למחשבה, ולמצוא השראה בכל דבר, בין אם הוא קשור ישירות לעניין שבו עוסקים, ובין אם לכאורה אין קשר בין השניים. היא מרמזת על נטייתם ליזמות וליוזמה, לעצמאות וליצירה, וכן על החשיבה האינטואיטיבית, המהירה והמסתעפת – מאפיינים הנוטים לייצר השראות והברקות.

בדקנו האם יש בעיות חברתיות אצל מי מהילדים, ולשמחתנו הסתבר שלא, כולם ילדים מקובלים, פעילים בתנועות נוער או במסגרות חברתיות שונות.

אז מה הסיבה העיקרית שהביאה אתכם אלינו? ניסינו לברר בעדינות

הסתבר לנו שיש מריבות בלתי פוסקות בין האב לבין הבן הבכור שלומד בשמינית. המריבות הללו הן על כל דבר, אבל בעיקר לגבי הלימודים. “ערן פשוט לא מוכן ללמוד, הוא חוצפן, לא מפסיק לדבר, לענות לי, לארח חברים, אני חושב שהוא מעשן ושותה בסתר, ושהוא לא יגמור י”ב כיתות. לא תהיה לו בגרות, הוא לא ילך לאוניברסיטה ומי יודע מה יצא ממנו” אמר לנו האב בקול מתוסכל.

לאחר האבחון הגענו למסקנה כי ההורים יכנסו לתהליך עבודה משפחתי עם ערן, בליווי צוות רב מקצועי ובמעקב רפואי. הם עבדו עם מטפלת ראשית, נפגשו עם תזונאית ועם מטפלת בנשימה. במפגש העשירי עברו שוב הערכה רפואית.

בתום הטיפול הם סיפרו לנו כי כמה דברים מרגשים כבר קרו להם:

 1. האב והבן החלו לרוץ יחד, וכשבוע לאחר מכן קיבלה האם טלפון מהמורה, שרצתה לברר האם הבן העלה את מינון הריטלין, לאור השינוי הדרמטי שחל בנוכחות שלו בבית הספר ובהתנהגותו בשיעורים.
 2. האב הגיע לתובנה כי חלק גדול מהמריבות שלו עם בנו הן על רקע העובדה שגם לו עצמו יש הפרעת קשב, והוא מתקשה להכיל את הבן – שכל כך דומה לו.
 3. האם החליטה להתחיל בעצמה בטיפול רגשי קצר טווח. היא הרגישה שהיא צריכה לטפל בעצמה לאור גיל המעבר. הפנינו אותה להתעמלות בריאותית מותאמת אישית על ידי מאמנת פרטית שמגיעה אליה אל ביתה באופן פרטי. היא טוענת כי התהליך כולו היה מאד משמעותי, וכי העובדה שהחלה לקחת מקום לעצמה בתוך כל העומס של החיים משנה את חייה, נותן לה אנרגיות להתמודד עם ארבעת המאובחנים במשפחה. בזמן האחרון היא באמת מתחילה להרגיש שאולי מדובר לא ב”הפרעת קשב וריכוז” והיא מתחילה לזהות במקומה את ה”השראת קשב וריכוז”.

One Comment:

 1. Pingback: זוגיות במשפחות עם הפרעת קשב וריכוז - קליניקה +

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *