מסלולי קריירה מומלצים לבעלי הפרעת קשב וריכוז

ד"ר מיכל חמו לוטם - מסלולי קריירה מומלצים לבעלי הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז היא אחת המגיפות של הדור הזה – בשני העשורים האחרונים שיעור הילדים המאובחנים הכפיל עצמו.

אנחנו בקליניקה פלוס+ עייפנו מהעובדה שהשיח הציבורי והרפואי ממוקד ב”תיקון” הילד וההפרעה שלו, ופחות מידי ביתרונות שיש לבעלי ההפרעה. אז החלטתי לכתוב מאמר בנושא שפורסם לפני זמן מה בעמוד הראשי של YNET.

מאת ד”ר מיכל חמו לוטם

האם ידעתם שמתווכים, מנהלים, מפיקים, מנהיגים, אומנים ספורטאים ומפקדים בצה”ל הם רק דוגמאות ספורות לעיסוקים שבעליהם יכולים להנות מהיתרונות של בעלי הפרעות קשב וריכוז. ההפרעה מאפשרת למשל יכולת לטפל בריבוי משימות במקביל (מולטי – טסקינג), בעליה נהנים מיצירתיות ואינטליגנציה גבוהות יותר, ומיכולת לתפקד טוב יותר במצבי לחץ. הנה מספר תפקידים שכדאי לבעלי הפרעת קשב וריכוז לשקול – יתרון מובנה מובטח:

  1. יזמים

חלק לא מבוטל מבעלי הפרעת קשב ניתבו עצמם למסלול של יזמות, כך עולה למשל מהסקר של ראובן סדן שהדגים כי שיעור בעלי ההפרעה בקרב יזמים גבוה מאוד.

למה כן? האימפולסיביות יחד עם האינטואיציה שלכם יתורגמו לקבלת החלטות מהירה ואיכותית, ההרגל לומר דברים באופן ישיר יהפוך לסגנון ניהול, הקושי להתמקד יקדם אתכם בכמה מסלולים מקבילים שיזינו האחד את השני, המחשבות שממריאות יהפכו להברקות יצירתיות – עבור יזמים הפרעת הקשב והריכוז הופכת לנכס ולא לנטל.

מה החסרונות? ליזמים בעלי ההפרעה יש רעיונות נפלאים, אבל פעמים רבות הם לא יכולים לנהל עסק קטן. דרכים למזער את הקשיים כוללות ספורט, ליווי של יועץ או מאמן, וכמובן עוזר אדמיניסטרטיבי טוב שישלים אתכם במקומות החלשים.

  1. ניהול ופיקוד

שיעור הסובלים מההפרעה בקרב מנהלים גבוה יותר, בגלל הפעלתנות האופיינית להם והצורך בריגושים ובאתגרים חדשים. היכולת לקפוץ מנושא לנושא מאפשרת להם לפעול במולטי טסקינג, לנהל תחומים ופרויקטים שונים במקביל.

למה כן? יש סיכוי שתהיו יותר מלאי מרץ והתלהבות שיסחפו את החיילים שלכם או אנשיכם, היצירתיות שלכם תאפשר לכם לגלות פתרונות חדשניים או לפרוץ לשווקים חדשים, הפעלתנות תסייע לכם לבצע כמה פעולות במקביל. תחתרו להגיע ליעד ואז תקפצו בשמחה לאתגר הבא.

מה החסרונות? כיוון שתאהבו לנסות יוזמות חדשות תהיו חשופים לסיכונים גדולים יותר – חשוב לנהל אותם. כיוון שתעבדו שעות ארוכות אתם עלולים לסבול מחוסר איזון משפחה עבודה. אמנם אתם חזקים בייזום פרויקטים אבל לא תהיה לכם סבלנות לפרטים – קחו מי שידאג לפרטים היומיומיים שעליהם ניהול פרויקט קם ונופל.

  1. רופאים בחדר מיון

רפואה דחופה מחייבת טיפול בחולים רבים במקביל, חלקם במצב קל וחלקם יכולים להידרדר במהירות ואף למות.

למה כן? אם אתם רופאים היפראקטיבים יש לכם יתרון מובנה בעבודה במקביל על מספר מטופלים בחדר המיון. אתם נהנים מאנרגיות גבוהות, ויש סיכוי טוב שתהיה לכם חלוקת קשב טובה וקביעת סדרי עדיפויות תוך ניתוב החולים לבדיקות שונות והשקעת זמן דיפרנציאלית לפי הנדרש. בנוסף האינטואיציות שלכם לא יסולאו בפז, פעמים רבות תדעו מי “חולה” ודורש אשפוז בדקות הראשונות עוד טרם הבדיקה.

מה החסרונות? בעבודה הרפואית יש פרטים רבים, החל בלקיחת פרטי החולה, דרך מעבר שיטתי על הבדיקות – אסור לפספס, לפעמים עדיף לבקש עוד זוג עינים. בנוסף קשיי השליפה עלולים לגרום לכם לבלבל למשל בשמות התרופות – שימו לב.

  1. קבלנים

עבודת הקבלנות מחייבת ניהול רב משימתי של אנשים ותהליכים, מול דד-לין של סיום שהובטח ללקוחות.

למה כן? בשיפוצים פעמים רבות לא ניתן לדעת מה יתגלה, אז היצירתיות שלכם תהיה בעלת ערך רב באיתור פתרונות למצבים לא צפויים. הדד – לין יהפוך אתכם לחדים יותר, ואתם תהנו מהגיוון והיכולת לנוע מפרויקט לפרויקט. מי יודע – חלקכם יוכל לצמוח יום אחד להיות נדל”ניסטים של ממש.

מה החסרונות? אתם עלולים להעמיס על עצמכם גודש של פרויקטים ולא להעריך נכון את היכולות שלכם לעמוד בעומס, לניסיון אין תחליף – תסגלו לעצמכם הרגל להיוועץ בפועלים שלכם. גם החלק של הניהול הכלכלי עלול להוות בעיה – הצטיידו ברואה חשבון מצוין שידאג לפרטים.

  1. מפיקים

הפרעת הקשב מאפשרת לקלוט מגוון רחב של פרטים במבט חטוף בלבד. כאשר אנשים הלוקים בה נכנסים לחדר, הם יכולים במהירות למפות דברים שאדם אחר כלל לא ישים לב אליהם. למפיק אירועים זו תכונה היוצרת יתרון מובנה. גם עבור יחצ”נים ואנשי תקשורת ההפרעה היא מתנה, היא מאפשרת לזכור שמות, פרטים ופנים וכך לבנות ולתחזק יחסים עם אנשים רבים.

למה כן? הפקות מחייבות עבודה בתנאי לחץ, מול ריבוי משימות ודרישות, הרבה מאד בעלי מקצוע שונים, וכמובן – דד לין. כל הללו יהפכו אותך למפיק בעל יתרון מובנה.

מה החסרונות? בהפקה אלוהים נמצא בפרטים הקטנים – עוזר מפיק טוב ישלים אתכם, תבחרו אותו בקפידה ותקשיבו למוצא פיו.

  1. אומנים

אומנים ידועים כגון סלבדור דאלי, פבלו פיקאסו, ליאונרדו דה וינצ’י וכמובן וולט דיסני סבלו מההפרעה שהקנתה להם יצירתיות רבה.

למה כן? תמצאו כר בלתי נדלה ליצירתיות שלכם, וכמובן תהנו מחופש פעולה וממגוון. ישנם סגנונות אומנות שמאפשרים תוצאות מהירות יחסית, למשל קריקטוריסטים, כותבי מאמרים, מאיירים, דבר שיקנה לכם סיפוקים מיידיים.

מה החסרונות? תתקשו להתפרנס מאומנותכם כשכירים, כעצמאיים תידרשו למשמעת עצמית רבה ועל מנת ליצור, ותחשפו לקושי בניהול הפיננסי של העסק שלכם.

  1. שחקנים ובדרנים

חלי גולדנברג, יאיר לפיד, אלי יצפאן, אברי גלעד ואלי ישראלי חשפו עצמם בישראל כבעלי ההפרעה. הגיוון, היכולת ללבוש פנים רבות, וחוש ההומור יקנו לכם יתרון כשחקנים ובדרנים.

למה כן? הגיוון, היכולת לקבל חשיפה ולהפוך מפורסמים.

מה החסרונות? אורח החיים סוער בניגוד לאיזון וליציבות לה אתם זקוקים, יחד עם חשיפה להתמכרויות והתמכרות לחשיפה שהיא מסוכנת יותר לבעלי ההפרעה, וההתמדה הנדרשת בצד הכישרון על מנת להגיע לצמרת.

  1. ספורטאים במקצועות הקבוצתיים כגון כדורסל

הפרעת הקשב מאפשרת לקלוט מגוון רחב של פרטים במבט חטוף בלבד. זו הסיבה שיש להם יתרון יחסי במשחקים קבוצתיים כמו כדורסל – הם תופסים במהירות את מה שקורה על המגרש. שחקנים כגון מייקל ג’ורדן או מג’יק ג’ונסון הם רק דוגמה.

למה כן? מי לא רוצה להיות כוכב.

מה החסרונות? לרוב האנשים חסרים רק הכישרון וההתמדה…

לסיכום

במקום הסחת דעת הביטו על יכולות המולטי – טסקינג, על האינטליגנציה הגבוהה מהממוצע ועל האנרגיות, פוטנציאל לקריירה מפוארת.

 


הכותבת היא מומחית במנהיגות ואושר, מייסדת המכון למנהיגות וממשל בג’וינטרופאת ילדים, מייסדת ארגון בטרם לבטיחות ילדים וכן בעלים ומייסדת קליניקה פלוס+.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *