השמנה בילדים: 2 המלצות שעושות הבדל

קליניקה פלוס+ טיפים לטיפול בהשמנה בילדים

סיפורה של סתיו

בהיותי מורה לחינוך גופני, לפני שנים רבות, פנתה אלי עירית, אמא דקת גזרה במבט מודאג. היא ביקשה לשוחח עמי באופן אישי. היא רצתה לקבוע פגישת ייעוץ כדי שאמליץ לה ואקח תחת חסותי את בתה סתיו, תלמידה שלי, ילדה צעירה בכיתה ג’ ואסייע לה להיפטר ממשקל העודף.

מדברי האם הבנתי שמופעל על הילדה לחץ מאוד גדול סביב הנושא התזונתי. ניסיתי להסביר לעירית כי השינוי המרכזי צריך לקרות דווקא אצלה. אמרתי לה שהורה שמעביר ביקורת על הילד שלו משום שהמראה של הילד לא מוצא חן בעיניו – פוגע בילד שלו. הסיבה שדאגתי היא כי מניסיוני הדבר מוביל פעמים רבות למערכת יחסים הרסנית בין ההורה לילדים, שממוקדת כולה סביב האוכל.

ילדים חווים, לעתים רבות בלא מודע, חוסר קבלה על ידי ההורים. הם מרגישים שעוברים מסרים קשים, ולעתים מרגישים אפילו תחושת יאוש והרמת ידיים מצד ההורים עקב אי היכולת של ההורים עצמם להתמודד ולסייע להם. זה פוגע באמון הבסיסי של הילדים, בביטחון ובתחושת היציבות שלהם.

אמרתי לעירית שאם תמשיך בהפעלת לחץ על סתיו, עלולה להתפתח אצל סתיו הפרעת אכילה. סתיו עשויה לנסות לרצות אותה, ועקב כך תגיע לאכילה רגשית, אכילה כפייתית ואף גרוע מזה.

לשמחתי עירית השתכנעה לקבל הדרכה הורית ולא לשלוח את הילדה לדיאטה או לטיפול.

(כל השמות בדויים על מנת להגן על פרטיות המשפחה).

מאת: דפנה סלוצקאי

הידעתם?

  • תזונה נכונה ומאוזנת שמכילה את כל מרכיבי המזון כולל חלבון ברזל וסידן, חשובה לגדילה והתפתחות תקינים אצל ילדים ומתבגרים.
  • דיאטות לא מאוזנות ולא מקצועיות בגיל הילדות יכולות לפגוע בהתפתחות (גובה, מיניות ומחזור ועוד)
  • כמובן שהן מעלות הסיכון לאכילה רגשית ולהשמנה בגיל המבוגר, ואז קשה מאד לשמור על משקל תקין, ונכנסים לסחרור של עליה וירידה במשקל.
  • בטיפול תזונתי בילדים לא מדברים על הרזייה או דיאטות רזון אלא על אורח חיים בריא, עליה בגובה ושמירה על המשקל
  • אלה הסיבות שאנו בקליניקה פלוס+ איננו ממליצים על דיאטות לילדים. אנו כן ממליצים על אורח חיים בריא, אכילה בריאה (שמשמעה בילד מתפתח וגדל עליה בגובה ושמירה על משקל, קרי הגעה איטית למשקל גוף תקין עם גיל ההתבגרות.
  • תמיכת ההורים מפחיתה מאד את הסיכון שהילד או הילדה יפתחו בעיות רגשיות כגון אכילה רגשית, אכילה כפייתית, או מחלות קשות כגון אנורקסיה – בולמיה.

המלצות להורים לילדים עם עודף משקל

פעמים רבות אני נתקלת בביית השמנה במשפחות, אבל ההורים רוב משתגעים כשמדובר בילדים שלהם, אין נוסחת פלאים, לכל משפחה ולכל ילד סיפור אחר, ולכן אצלנו בקליניקה פלוס+ מתאימים  תכנית טיפולית למטופל ולמשפחה, תוך דגש על שני דברים מרכזיים: איזון ובחירה נבונה.

איזון:

  • למידה משולבת של כל בני הבית איך לאכול בצורה מאוזנת ובמידה.
  • להפוך את האכילה לחוויה נעימה ואיכותית, גם מבחינת איכות המזון וגם מבחינת איכות הבילוי המשותף.
  • ליצור זמן ומקום לכל דבר בכדי לא לפתח לחצים סביב נושא האוכל.
  • איך להנות ולקבל זה את זה כפי שאנחנו, כי הפחתת הלחצים מורידה מאיתנו… (הכל, כולל משקל).

בחירה נבונה:

חשוב לסייע לילדים לבחור בדיוק את מה שמתאים להם. הכלל הוא שבגיל הרך ההורים קובעים את ה”מה” שמוגש לפעוטות, ומניחים להם לקבוע את ה”כמה” וגם ה”איך”. עם השנים, הניסיון וההדרכה ההורית אנחנו מסייעים להם גם לבחור את ה’מה’ כך שיהיה מדויק למה שהגוף שלהם בוחר באותו הרגע.

בקליניקה פלוס+ יתכן והיינו ממליצים לאמא להגיע עם הילדה לטיפול משפחתי, ובוחנים עם האם האם רצוי שהילדה תצטרף בחלק מהפגישות, כיוון שמדובר בילדה בכיתה ג’ שכבר מחליטה בעצמה על מזונותיה.

להמלצות נוספות.


עריכה מקצועית: חגית גרוס זילבר וד”ר מיכל חמו לוטם

דפנה סלוצקאי היא מומחית בטיפול בבעיות בריאות מורכבות, בעלים ושותפה בקליניקה פלוס – רשת מרכזים רפואיים מותאמים למשפחה.

חגית גרוס זילבר היא דיאטנית קלינית מוסמכת B.Sc מטעם משרד הבריאות, בוגרת מדעי התזונה מהאוניברסיטה העברית בירושלים ומומחית בתזונת ספורט מטעם מועדון הספורט באוניברסיטת ת”א. היא בעלת ניסיון טיפולי של מעל 20 שנים בתחום התזונה הקלינית, ועד כה היא סייעה לאלפי מטופלים מבוגרים, נוער ילדים ומשפחות, שסבלו ממגוון בעיות ומחלות.

ד”ר מיכל חמו לוטם היא רופאת ילדים מומחית, ויזמית חברתית, שותפה קליניקה פלוס – רשת מרכזים רפואיים מותאמים למשפחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *