זוגיות במשפחות עם הפרעת קשב וריכוז

זוגיות במשפחות עם הפרעת קשב וריכוז

הורות לילדים ומתבגרים עם הפרעת קשב וריכוז היא תמיד מאתגרת. כיוון שלהפרעת קשב וריכוז זיקה משפחתית, הרי לרוב לפחות לאחד ההורים יש הפרעת קשב, ולעתים שני ההורים לוקים בה. אבל לא רק ההורות מאתגרת – הורים במשפחות עם בעלי הפרעת קשב וריכוז צריכים להשקיע הרבה יותר בזוגיות…

וכיוון שמשפחות עם הפרעת קשב וריכוז אהובות עלינו במיוחד בקליניקה פלוס+, ואנו מכירים אותן מקרוב, (מנסיוננו האישי ולא רק הרפואי), רצינו לשתף אתכם בסיפור וכמה המלצות מקצועיות.

 מאת: ד”ר צחי לוטם, ד”ר מיכל חמו לוטם

זוגיות של הורים לילדים עם הפרעת קשב וריכוז

מחקרים שונים מראים כי שכיחות הגירושין בקרב זוגות בהם לאחד מבני הזוג הפרעת קשב וריכוז גבוהה עד פי שלושה מאשר בקרב זוגות ללא הפרעת קשב.

הסיבות לקושי בזוגיות רבות:

 • יש מתח וחיכוכים בין ההורה לילד עם הפרעת קשב וריכוז
 • מריבות בין האחים
 • חוסר יציבות תעסוקתית של הורה עם הפרעת קשב וריכוז
 • וסיבות רבות נוספות

קליניקה פלוס+  – סיפור שהיה אך עם זהות בדויה

יעקב ורינה הגיעו אלינו לקליניקה פלוס+ לטיפול בביתם הבכורה שאובחנה, בצד היותה ילדה מחוננת, גם כלוקה בהפרעת קשב וריכוז. בגלל שהילדה מחוננת ולומדת בכיתת מחוננים האבחון שלה נעשה רק בתיכון, על רקע קשיים חברתיים. ההורים באו לקבל ייעוץ לילדה, אולם כבר בפגישת ההערכה הרפואית הראשונה התחוור לנו כי הבעיה הקשה ביותר כרגע היא המצב בין שני בני הזוג.

שני ההורים נכנסו אלינו לבושים היטב, וניכר היה כי המשפחה מבוססת כלכלית. רינה (כל שמות הלקוחות בדויים על מנת לשמור על פרטיות מרבית) אישה יפה ומטופחת, מקרינה סמכותיות, שמרה על מראית העין מרוחקת בתחילה, אך לאט לאט הקרח הפשיר. ‘יעקב דוחה את כל המטלות שלו, לא עומד בתפקידים שלו בבית, למרות שאני עובדת מסביב לשעון, ונוסעת הרבה לחו”ל. השיא היה שהוא פוטר ממשרתו בהייטק, וכעת הוא יושב כל היום עם חברים בקפה ומבזבז כספים ללא מטרה. מזל שכסף איננו בעיה אצלנו’ היא אמרה בקול ממורמר.

היא יכלה לשתף את המטפלת הבכירה בנושא דווקא לאחר שהרופא יצא מן החדר. מה שהיא לא ידעה הוא שהפרעת קשב וריכוז במבוגרים, דומה בדיוק למה שהיא חווה עם יעקב. ההפרעה עלולה להתבטא הצורות שונות, למשל:

 • דחיינות של משימות, גם החשובות, ואי עמידה בלוחות זמנים
 • קושי להחזיק באופן קבוע במקום עבודה
 • קושי לבצע מטלות בבית באופן קבוע
 • קשיים באינטימיות
 • קשיים בשמירה על כסף, ניהול חשבון בנק וכלכלת בית מאוזנת
 • קושי בשמירה על ארגון סדר וניקיון בבית ועוד.

 למה הפרעה? השראה!

אמרנו להורים כי אנחנו בקליניקה פלוס+ לא אוהבים את המילה “הפרעה” עבור ADHD, להפך, אנו רואים הרבה יתרונות לילדים ומבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז. למעשה, אפילו מיפינו מסלולי קריירה בהם יש ללוקים בהפרעת קשב וריכוז סיכוי גבוה יותר להצטיין ולהצליח. סיפרנו להם על השכיחות של הפרעת קשב וריכוז במשפחות, וחשבנו יחד על תוכנית שתתאים למשפחה, לזוג ולבת המחוננת.

תוכנית טיפולית מותאמת אישית למשפחות עם קשב וריכוז

לאחר הפגישה הראשונה החלטנו יחד עם ההורים כי ניתן להמתין עם הטיפול בילדה, וכדאי כעת לטפל ביחסים המתוחים ביניהם, ובמקביל לתת להם הדרכה וכלים לטפל בביתם.

הם נפגשו עם מטפלת רגשית זוגית ובעלת ניסיון בקשב וריכוז במבוגרים, ויחד עימם סוכם על תוכנית טיפולית קצרת מועד של 12 פגישות, שתשיג כמה מטרות:

 1. הבנה של שני בני הזוג לגבי ההשלכות של הפרעת הקשב והריכוז של יעקב, וקבלת הבעיה כצעד ראשון להתמודדות עימה. (הסתבר כי ליעקב היה קשה להודות בבעיה, ולקחת אחריות על חלקו, ואילו לרינה היה קשה להבין כי חלק מההתנהגויות של בעלה נובעות מהפרעת הקשב והריכוז ולא מעצלנות וחוסר אחריות).
 2. אימון אישי לזוגיות, ויצירת חוזה זוגי מחודש שיתייחס להתנהלות ולתפקודים של שני בני הזוג וכפועל יוצא, ישפר את מערכת היחסים בין בני הזוג.
 3. מתן כלים להורים לתמוך בביתם. (הם הופתעו לשמוע כי הפרעת קשב וריכוז שכיחה בילדים מחוננים ולהפך, מחוננות שכיחה בילדים עם הפרעת קשב וריכוז)
 4. לאחר תום התכנית הזוגית – בחינה של הצורך בהערכה רפואית של הבת המחוננת, על מנת לסייע לה עם הקשיים החברתיים ולמנוע פגיעה בהערכה העצמית שלה.

לקריאה נוספת:

מסלולי קריירה מומלצים לבעלי הפרעת קשב וריכוז, מאמר מאת ד”ר מיכל חמו לוטם, הופיע בעמוד הראשי ב YNET


הכותבת היא מומחית במנהיגות ואושר, מייסדת המכון למנהיגות וממשל בג’וינטרופאת ילדים, מייסדת ארגון בטרם לבטיחות ילדים וכן בעלים ומייסדת קליניקה פלוס+.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *