אסתמה כרונית בילדים – גישות טיפוליות ותיאור מקרה

אל קליניקה פלוס נכנסה מיכל עם משפחתה. משהו במראה שלה הזכיר לי את הסיפור של משפחת בורוכוב ושל ביתם, ישראלה הקטנה, בה אני מטפל שנים ארוכות. בפעם הראשונה שפגשתי אותה ראיתי ילדה בת 9, שנראתה רזה ממש, ואורכה. ילדה גבוה לגילה בתת משקל, עם בית חזה גדול ורחב, שקוטרו מקדימה לאחורה גדול יותר מהקוטר הצדדי שלו. היא היתה בקוצר נשימה ניכר, וקצות האצבעות שלה היו רחבות מחוסר חמצן כרוני (Clubbing). בשיחה הסתבר כי המשפחה עלתה ממש לפני ימים ספורים מאוזבקיסטן, שהובאה על ידי אימה אלי לטיפול זמן קצר אחרי שהגיעו לארץ, בגלל התקף אסתמה קשה.

אסטמה

מאת ד”ר צחי לוטם, מומחה ברפואת ילדים ובפולמונולוגיה (ריאות) ילדים.

לאחר שבדקתי את הילדה והענקתי לה טיפול ראשוני למדתי כי הילדה חולה באסתמה קשה ובלתי נשלטת מגיל צעיר, ועקב הטיפול הרפואי הירוד במדינה ממנה באה, הפכה המחלה לכרונית.

ישראלה הקטנה הייתה במצב של תת תזונה קשה

ישראלה הקטנה הייתה במצב של תת תזונה קשה,ובגלל התקפי האסתמה והאשפוזים הרבים פיתחה ברונכיאקטזיות, שהן שינויים בלתי הפיכים בדרכי האוויר. שינויים אלה העידו על העובדה שהילדה לא טופלה. האם סיפרה לי כי בארץ מולדתם נאמר להם שהילדה תמות, ואין טעם להשקיע בטיפול בה.

התחלתי בטיפול מקיף בילדה, שכלל מרחיבי סמפונות, טיפול מניעתי תרופתי בסטרואידים במשאף, והערכה תזונתית. לאחר זמן קצר חל שיפור במצבה, מספר ההתקפים ירד, והילדה החלה להעלות במשקל.

כמה חודשים לאחר מכן חלה שוב החמרה, והילדה אושפזה במצב קשה ביחידה לטיפול נמרץ ילדים. התברר כי המשפחה אינה נותנת לילדה את הטיפול המונע. בית החולים דיווח לרשויות הרווחה שהילדה אינה מטופלת, ויום אחד מצאתי את עצמי נקרא לפגישה רבת משתתפים במחלקת הרווחה של העיריה.

בפגישה התבקשתי להיות האפוטרופוס הרפואי של הילדה, קרי להיות ערב לטיפול הרפואי בה. במידה ואסרב או המשפחה תסרב לבקשה הילדה תוצא מהמשפחה ותועבר למסגרת אחרת. כמובן שהסכמתי.

כיום ישראלה בת 21 וממשיכה להיות בטיפולי. היא חופשיה מסימפטומים, לא אושפזה, עובדת בתל אביב, וגרה בדירה שכורה. מעת לעת היא באה לביקורת אצלי, אישה צעירה ממתינה בתור ולא עבור ילדיה. קשה לתא ראת ההתרגשות.

טיפול באסתמה בגישת CIT

גישת CIT  שפיתחנו דוגלת בכך שטיפול תרופתי במצבים רפואיים מורכבים איננו מספיק. יש צורך לשלבו עם מתודולוגיות נוספות, כולל

  1. תזונה: במקרה של אסתמה יש חשיבות רבה להערכה תזונתית, הגעה למשקל גוף תקין, ושמירה על תזונה בריאה. ראו במאמר תזונה כטיפול באסתמה.
  2. תנועה: פעילות גופנית מבוקרת ומותאמת תורמת אף היא את חלקה: בגיל הצעיר הריאות של הילד או הילדה נמצאות בתהליכי גדילה והתפתחות, זה קורה על ידי הוספת תאי המשתתפים בתהליך בנשימה, דרכי אוויר ונאדיות אוויר. הגרוי החזק ביותר לצמיחת הריאות הותפתחותן הוא פעילות גופנית. האינסטינקט הראשונה של ההורים הוא להגן על ילדם, ולמנוע ממנו פעילות גופנית, אשר מאמצת אותו ו”מגבירה את קוצר הנשימה שלו” כביכול. זו תחושה מובנץ, אך הם מונעים מילדם את אחד האמצעים המרכזיים בטיפול. למאמר פעילות גופנית כטיפול באסתמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *