אכילה כפייתית על רקע התעללות מינית

אכילה כפייתית בגלל התעללות מינית בילדות

תיאור מקרה

לקליניקה נכנסה שלומית (שם בדוי). לפני ניצבה בחורה בת 30, היא נראתה עצובה, מבולבלת, עם כתפיים שמוטות ומבט לא ממוקד. סיבת הפניה שלה אלינו הייתה השמנה. בהערכה הרפואית שלומית סיפרה שניסתה כבר הרבה דיאטות במהלך חייה. למרות נסיונותיה היא שמנה שוב ושוב. היא סיפרה שהדבר גורם לה חוויה של חוסר הצלחה, ושהיא מאד רוצה להבין מה מונע ממנה להצליח. יתרה מזו מדבריה היה ברור לי שהיא מקשרת את ההשמנה לבעיה במציאת זוגיות.

מאת: חגית גרוס זילבר

במפגש ההערכה הרפואית התרשמתי שהיא חסרת אמונה בעצמה, אך חשתי בנחישות שלה. החלטנו לעבוד יחד.

בתחילת התהליך הטיפולי שלומית הייתה זקוקה להמון אמפתיה, להקשבה ולתמיכה. לאחר כמה פגישות נוצר אמון והיא הרגישה ביטחון, ואז נפתחה ושיתפה אותי בסיפור חייה הדרמטי. הסתבר לי ששלומית עברה התעללות מינית בילדותה.

כחלק מן התהליך הטיפולי שלומית החלה מקשרת בין בעיותיה בהווה לבין ההתעללות שעברה בצעירותה. כשניסינו לפענח יחד את תפקיד האוכל וההשמנה בחייה. היא הבינה שיש סיבה להתנהגות שלה ולחוסר הצלחתה כדבריה “השומן הגן עלי מפני קירבה של גברים”.

קצת על אכילת-יתר כפייתית

אכילה כפייתית מתחילה לרוב בילדות המוקדמת, השלב בו מתעצבים דפוסי האכילה. אנשים שנעשים אכלנים כפייתיים לא למדו דרכים נאותות להתמודדות עם מצבים מלחיצים, ומשתמשים באוכל כדרך התמודדות.

כמו במקרה של שלומית, ההשמנה עצמה יכולה לשמש גם כהגנה, מצב הנפוץ בעיקר אצל מי שהיו קרבנות להתעללות מינית. שלומית יצרה לעצמה בלא מודע “מעטה” של השמנה, שיהפוך אותה פחות מושכת, שיגן עליה מהתעללות חוזרת. אך ההגנה נחוצה הזו עלולה להפוך לשריון ברזל המונע יחסים אינטימיים.

אכילת יתר כפייתית היא אכילה בלתי נשלטת, המלווה כמובן עלייה במשקל. המטופלים עושים שימוש באוכל כדרך להתמודד עם לחצים/מתחים, קונפליקטים רגשיים ובעיות יומיומיות. האוכל מהווה חסם בפני רגשות ותחושות, והאכלנים הכפייתיים מרגישים את עצמם חסרי שליטה.

הטיפול

בטיפול עם שלומית עבדנו על כל תחומי החיים ועל הקשר שבניהם. פיצחנו את מעגל קסמים של עליה גדלה והולכת במשקל, מאמץ לעשות דיאטה, והשלב בו הדיאטה מביאה לזלילה הבאה, המלווה ברגשי חוסר אונים, אשמה, בושה וכישלון.

בלא טיפול מותאם למטופל ולעתים לכלל המשפחה, מעגל הדיאטה והאכילה הכפייתית יכול להימשך לנצח. הפיתרון הינו עיבוד של הבעיות הרגשיות שבבסיס האכילה. יחד עם זאת, טיפול שמתמקד אך ורק בשינוי התנהגותי (למשל-הרגלי אכילה), אינו מביא לשינוי אמתי.

מודל התקשורת של NLP

בטיפול השתמשנו במודל שנקרא “מודל הרמות הלוגיות”, שמסייע לזהות דפוסי חשיבה והתנהגות סמויים אצל אנשים ברמות שונות. מרמת התנהגות לרמת כוחות ויכולות, רמת אמונות וערכים, עד לרמת הזהות והייעוד.

המודל הביא את שלומית להסתכלות פנימית עמוקה ולחשיפה של תכנים משמעותיים מהלא מודע שלה. למשל בתחילת הטיפול היא האמינה ש”כל הגברים מתעללים בנשים ולכן צריך להתרחק מהם”. ההסבר לכך הוא שבעקבות ההתעללות שעברה, המידע שנקלט במוחה עבר פילטרים של עיוות, הכללה וסילוף ובחוויה הפנימית שלה “כל הגברים היו רעים”.

עבדנו על שינוי אמונות מגבילות ע”י ערעור האמונה עד כדי הפיכתה למגוחכת. שלומית הבינה את התוכנה הפנימית שלה, שגרמה לה לקונפליקט עם הערכים שלה והרצון למצוא זוגיות ומשפחה ולהיות בריאה, לא רק רזה.

הדגשתי שחשוב לדבר בשפה חיובית ולהתמקד במה שיש. השפה מבטאת את החוויה הפנימים ומשפיעה עליה. בעזרת מודל התקשורת ניסינו להבין מה גורם לשלומית להגיב כפי שהגיבה באירועים שונים. זיהינו את האסטרטגיה או רצף המייצגים הפנימיים שלה (אירוע-תגובה), שגרמו לה להגיב בצורה מסוימת. לאחר מכן בנינו תמונת עתיד חדשה ורצויה בטכניקות של דמיון מודרך.

כמובן שהתהליך הטיפולי כלל גם חשיבה על תזונה נכונה ומותאמת לשלומית, ופעילות גופנית ואורחות חיים בריאים יותר.

בסופו של התהליך שהותאם לה באופן אישי שלומית הצליחה לרדת במשקל וחייה הפכו להרמוניים יותר.


עריכה מקצועית: ד”ר מיכל חמו לוטם

חגית גרוס זילבר היא דיאטנית קלינית מוסמכת B.Sc מטעם משרד הבריאות, בוגרת מדעי התזונה מהאוניברסיטה העברית בירושלים ומומחית בתזונת ספורט מטעם מועדון הספורט באוניברסיטת ת”א. היא בעלת ניסיון טיפולי של מעל 20 שנים בתחום התזונה הקלינית וחברת הצוות המקצועי של קליניקה פלוס+

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *